Vijesti iz industrije

Dom / Vijesti / Vijesti iz industrije / Proizvođač vanjskih solarnih svjetiljki: vrste, specifikacije i vodič za kupnju

Proizvođač vanjskih solarnih svjetiljki: vrste, specifikacije i vodič za kupnju

Što Vanjska solarna žičana svjetla Jesu li i zašto se kupci prebacuju na njih

Vanjske solarne svjetiljke samostalne su LED rasvjetne niti koje kombiniraju malu fotonaponsku ploču, punjivu bateriju, svjetlosni senzor i niz LED žarulja otpornih na vremenske uvjete u jednu jedinicu bez žica, a za većinu dvorišnih, vrtnih, ugostiteljskih i općinskih projekata rasvjete sada daju svjetlinu i izdržljivost u više sezona usporedivu s žičanom festonskom rasvjetom bez troškova ili složenosti provođenja električnog kabela do mjesto. Budući da se ploča puni tijekom dana, a baterija automatski napaja žicu od sumraka dok se ne iskoristi pohranjena napunjenost, svjetiljka ne zahtijeva utičnicu, kopanje rova ​​i električara, što je glavni razlog zbog kojeg timovi za nabavu, krajobrazni dizajneri i ugostiteljski operateri sve više određuju solarne žičane svjetiljke za nove programe vanjske rasvjete, umjesto da postavljaju setove festona koji se napajaju iz mreže.

Ovaj je vodič napisan za kupce koji trebaju procijeniti Vanjska solarna žičana svjetla na tehničkoj razini i razini nabave, a ne na dekorativnoj: distributeri koji izrađuju sezonski katalog, ugostiteljske grupe koje određuju opremu za više objekata, izvođači krajobraznih radova koji uspoređuju dobavljače i timovi za uvoz provjeravaju Vanjska solarna žičana svjetla Manufacturer za program privatne robne marke ili OEM. Prolazi kroz uobičajene vrste proizvoda na tržištu, kako unutarnje komponente rade zajedno, kako se tehnologija solarnih panela i baterija razlikuje po cjenovnim razinama, što trenutni tržišni podaci pokazuju o rastu kategorije, kako uskladiti proizvod s aplikacijom, kako se solarna energija uspoređuje s alternativama za žičanu energiju ovisno o faktoru, što ocjene zaštite od prodora zapravo znače za trajnost na otvorenom, što treba provjeriti kada se nabavlja od proizvođača i kako održati rad instaliranog sustava tijekom nekoliko sezona.

Ključni zaključak: Solarna žičana svjetla uklanjaju dva najveća pokretača troškova projekata vanjske rasvjete — kabelske linije i električarski rad — dok još uvijek zahtijevaju od kupaca da procijene vrstu panela, kemijski sastav baterije i IP ocjenu s istom strogošću kao i bilo koje žično učvršćenje.

Uobičajeni tipovi i varijante dizajna vanjskih solarnih žarulja

Ne prodaju se svi proizvodi pod oznakom Vanjska solarna žičana svjetla služe istoj svrsi, a kupci koji ovu kategoriju tretiraju kao jedan proizvod imaju tendenciju pretjerano ili premalo specificirati svoju stranicu. Četiri varijante u nastavku pokrivaju većinu onoga što se trenutno proizvodi za korištenje u vrtu, ugostiteljstvu i događajima, a svaka različito mijenja razmak žarulja, debljinu kabela i snagu svjetla.

  • Mini ili vilinske LED žice koristite male, blisko raspoređene LED žarulje na tankoj bakrenoj žici ili žici obloženoj PVC-om, pogodne za omatanje rešetki, malih stabala i ograda gdje je mekani ambijentalni sjaj cilj, a ne zadatak rasvjete.
  • Globus ili žice perli , koji se ponekad spominju u potrošačkoj konvenciji o veličini žarulja G30/G40, koriste okrugle matirane ili prozirne plastične kugle na težoj užeti i najčešći su izbor za nadstrešnice, pergole i terase restorana.
  • Žice u stilu filamenta koristite LED žarulje toplog sjaja unutar ljuske koja izgleda kao staklo kako biste oponašali starinske Edisonove žarulje, a popularni su za mjesta vjenčanja, krovne barove i prostore za sjedenje u kafićima gdje je važna estetska usklađenost s unutarnjom opremom.
  • Komercijalne festonske žice koristite težu gumenu ili ojačanu PVC užad sa zamjenjivim žaruljama koje se uvijaju, napravljenu za duže vožnje i opetovano postavljanje i rastavljanje od strane flota za iznajmljivanje za događaje, ugostiteljskih lanaca i općinskih odjela za parkove.

Osim stila žarulje, kupci obično biraju između fiksne topla bijela (2700K–3000K) temperatura boje za stambene i ugostiteljske ambijente, a hladna bijela (5000K–6500K) opcija za put s većom vidljivošću ili sigurnosnu upotrebu, ili a niz koji mijenja boju (RGB). s daljinskim za uređenje događanja i sezonsku dekoraciju. Duljina kabela također se razlikuje ovisno o razini: konopci za potrošače početne razine obično se protežu od 10 do 15 metara, dok se proizvodi s festonom komercijalne kvalitete sve više nude u serijama od 20 do 50 metara, ponekad s više žica dizajniranih za spajanje s kraja na kraj za velika mjesta.

Uobičajeni tipovi vanjskih solarnih svjetiljki i njihova tipična prilagodba prema mjestu održavanja.
Vrsta Stil žarulje Tipična duljina Uobičajena primjena
Mini / Fairy LED Male izložene LED diode 10–30 m Rešetke, drveće, ograde
Globus / kuglica Okrugli matirani globusi 10–15 m Pergola, vrt, terasa
Stil filamenta Tople LED žarulje 10–20 m Vjenčanja, krovni barovi, kafići
Komercijalni feston Zamjenjive žarulje na uvrtanje 20–50 m Lanci ugostiteljskih objekata, parkovi, iznajmljivanje događaja

Ključni zaključak: Usklađivanje stila žarulje i vrste kabela s prostorom bitnije je od same svjetline — komercijalni kabel s festonom će nadživjeti bajkovito svjetlo u ugostiteljskom okruženju s velikim prometom, čak i pri sličnom lumenu.

Osnovna struktura i princip rada solarnih žičanih svjetala

Solarna svjetiljka je mali energetski sustav zatvorene petlje, a razumijevanje njegove strukture objašnjava većinu razlika u performansama s kojima se kupci susreću između jeftinih i komercijalnih proizvoda. Tijekom dnevnih sati, fotonaponski panel pretvara sunčevu svjetlost u električnu energiju istosmjerne struje, koja prolazi kroz mali krug kontrolera punjenja koji regulira struju koja teče u punjivu bateriju tako da se puni bez preopterećenja ili oštećenja zbog skokova napona. Baterija, obično smještena u zapečaćenom odjeljku pričvršćenom na ploču ili montirana odvojeno duž kabela, pohranjuje tu energiju sve dok svjetlosni senzor temeljen na fotootporniku ne otkrije padajuće ambijentalno svjetlo u sumrak i automatski zatvori strujni krug koji napaja LED nit.

Od tog trenutka, LED diode smanjuju pohranjeni naboj tijekom noći, a većina komercijalnih jedinica uključuje tipku za način rada ili daljinski upravljač koji nudi uzorke svjetla u stalnom svjetlu, sporog blijeđenja, svjetlucanja ili bljeskanja, zajedno s prekidačem za premošćivanje za onemogućavanje senzora svjetla za testiranje ili ručnu kontrolu. Proizvodi više razine odvajaju ploču, bateriju i senzor u kućište otporno na vremenske uvjete koje se razlikuje od samog kabela, što omogućuje montažu ploče na punom suncu na stup ili nosač čak i kada je sama LED traka razapeta preko djelomično zasjenjene pergole ili ograde, konfiguracija koja značajno poboljšava dosljednost punjenja u usporedbi s dizajnom u kojem je ploča pričvršćena na istu strukturu kao i svjetla.

Solarni panel (monokristalni) Baterija kontrolera punjenja Senzor svjetla od sumraka do zore LED žica otporna na vremenske uvjete Montažni stup / kolac

Pojednostavljeni izometrijski dijagram strukture vanjskog solarnog svjetlosnog sustava i njegovih osnovnih komponenti.

Ključni zaključak: Odvojivi modul ploče i baterije koji se može montirati neovisno o LED kabelu snažan je pokazatelj dizajna komercijalne razine, a ne osnovnog dekorativnog proizvoda.

Tehnologija solarnog panela: usporedba monokristalnog, polikristalnog i tankog filma

Ploča je jedina komponenta koja je najodgovornija za pouzdanost punjenja vanjske solarne svjetiljke tijekom godišnjih doba, a u kategoriji se trenutno pojavljuju tri tehnologije ploča. Paneli monokristalnog silicija izrezani su iz jednog kontinuiranog kristala silicija, koji omogućuje protok elektrona s manje unutarnjih graničnih gubitaka i obično daje najveću učinkovitost pretvorbe od sva tri. Polikristalni paneli lijevaju se od više fragmenata silicija koji su zajedno otopljeni, što je jednostavniji i jeftiniji proizvodni proces, ali ostavlja više granica zrna za prelazak elektrona, smanjujući izlaz po jedinici površine panela. Tankoslojne ili amorfne ploče talože mnogo tanji sloj poluvodiča na fleksibilnu ili krutu podlogu, što smanjuje troškove materijala i omogućuje zakrivljene ili kompaktne oblike ploča, ali uz najmanju učinkovitost u skupini.

Budući da vanjske solarne svjetiljke obično koriste male panele — često samo nekoliko centimetara u promjeru — razlike u učinkovitosti nesrazmjerno su važne u usporedbi s krovnim solarom, budući da panel niske učinkovitosti te veličine jednostavno ne može uhvatiti dovoljno energije tijekom kratkog zimskog dana da u potpunosti napuni bateriju za cjelonoćni ciklus osvjetljenja. To je razlog zašto komercijalne svjetlosne linije sve više specificiraju monokristalne ploče čak i uz skromnu premiju troškova, rezervirajući tankoslojne ploče za jeftinije dekorativne proizvode namijenjene kraćem noćnom vremenu rada. Usporedbe učinkovitosti u industriji svrstavaju monokristalne ploče u kategoriju 20% do 23% asortiman, polikristalne ploče u 15% do 17% i tankoslojne ili amorfne ploče u 10% do 13% rasponu, prema usporednim podacima solarnih panela koje su objavili TheGreenWatt i American Sentry Solar. Zasebno, praćenje industrije koje navodi A1 Solar Store procjenjuje da monokristalne ćelije čine otprilike 98% globalne proizvodnje solarnih ćelija do 2026., odražavajući koliko se daleko širi solarni opskrbni lanac već pomaknuo prema tehnologiji veće učinkovitosti koja također pogoduje aplikacijama rasvjete malog formata.

Prije nego što pogledate usporedbu učinkovitosti u nastavku, korisno je primijetiti da ti postoci opisuju koliko se sunčeve svjetlosti koja pada na površinu panela pretvara u upotrebljivu električnu energiju, da veći postotak znači da manji panel može isporučiti isto noćno vrijeme rada, da učinkovitost panela ne određuje sama po sebi ukupnu svjetlosnu snagu budući da su broj LED dioda i kapacitet baterije također važni, da bi kupci koji se nabavljaju za sjeverne geografske širine ili zasjenjena mjesta postavljanja trebali težiti učinkovitosti više od kupaca u dosljedno sunčana područja, te da se brojke učinkovitosti obično mjere u standardiziranim uvjetima ispitivanja, a ne u stvarnim instaliranim uvjetima.

Grafikon 1: Tipična učinkovitost pretvorbe prema vrsti solarnog panela

Monokristalni silicij — do 23%

Polikristalni silicij — do 17%

Tanki film / amorfni — do 13%

Rasponi učinkovitosti sastavljeni iz podataka usporedbe solarnih panela TheGreenWatt i American Sentry.

Gore prikazana razlika između monokristalne i tankoslojne učinkovitosti izravno se pretvara u veličinu panela i fleksibilnost ugradnje za svjetlosni proizvod. Monokristalna ploča može se izgraditi otprilike upola manju od površine ploče s tankim filmom, dok istovremeno zauzima sličnu količinu dnevne energije, zbog čega kompaktne komercijalne jedinice montirane na kolac gotovo uvijek koriste monokristalne ćelije. Polycrystalline se nalazi u srednjem sloju koji još uvijek koriste mnoge linije vrtne rasvjete srednje cijene, nudeći razumnu ravnotežu između performansi punjenja i jedinične cijene. Kupci koji traže podneblje s manje sunčanih sati, više oblaka ili kraćim zimskim danima trebali bi tretirati vrstu ploče kao primarnu specifikaciju, a ne naknadnu misao, jer ploča s tankim filmom koja ima odgovarajuće performanse u sunčanoj klimi može imati problema s punim punjenjem iste baterije tijekom oblačnog jesenskog tjedna. Također je vrijedno napomenuti da je učinkovitost panela u interakciji s kutom i orijentacijom panela: čak i panel visoke učinkovitosti slabije radi ako je montiran ravno, a ne nagnut prema tipičnom luku sunca, tako da proizvođači koji uključuju podesivi nosač ili kut kočića učinkovito pomažu tehnologiji panela da bude bliža svojoj ocijenjenoj učinkovitosti u stvarnim instalacijama. Za B2B kupce koji uspoređuju više tvornica, izravno pitanje koja se tehnologija ploča koristi, umjesto oslanjanja na opći marketinški jezik, jedan je od najbržih načina za odvajanje premium linija proizvoda od onih početnih.

Ključni zaključak: Monokristalni paneli isporučuju otprilike 35% do 75% veću učinkovitost pretvorbe od tankoslojnih panela iste veličine, što je glavni razlog zašto komercijalne solarne svjetiljke preferiraju monokristalne ćelije unatoč višoj cijeni komponente.

Kemijski sastav baterije i radni učinak za solarne žarulje

Kemija baterije određuje dvije stvari koje kupcima najviše smetaju nakon svjetline: koliko će sezona uređaj raditi prije nego što bateriju treba zamijeniti i koliko dosljedno radi tijekom oblačnih dana. Tri kemijske skupine baterija dominiraju kategorijom vanjske solarne rasvjete. Nikal-metal hidrid (NiMH) baterije ostaju najčešći izbor u proizvodima ulazne i srednje klase jer su jeftine i široko dostupne u standardnim faktorima AA ili AAA oblika, ali imaju relativno visoku stopu samopražnjenja od oko 15% do 20% mjesečno, prema smjernicama za baterije koje je objavio Hykoont. Litij-ionski baterije nude veću gustoću energije i bolju izvedbu pri hladnom vremenu od NiMH, iako se standardne litij-ionske ćelije mogu isključiti ili raditi slabije pri ekstremnoj hladnoći bez dodatnog toplinskog dizajna. Litij željezo fosfat (LiFePO4) baterije se sve više postavljaju kao vrhunska opcija za komercijalne instalacije i instalacije za četiri godišnja doba jer kombiniraju širok stabilan radni raspon, koji mnogi dobavljači baterija, uključujući Linkind i Hykoont, navode kao otprilike -20°C do 60°C, s najdužim životnim ciklusom od tri kemijske tvari.

Vrijedi objasniti životni ciklus prije grafikona u nastavku, jer je to broj koji najizravnije predviđa koliko godina baterija traje uz svakodnevnu upotrebu punjenja i pražnjenja, a ne koliko sati radi s jednim punjenjem. Svaki puni ciklus punjenja i pražnjenja uzrokuje malo strukturno trošenje unutar baterije, a nakon što baterija prođe svoj nazivni broj ciklusa, njezin iskoristivi kapacitet obično pada dovoljno da noćno vrijeme rada postaje osjetno kraće iako baterija još uvijek tehnički radi. Proizvođači rijetko objavljuju ovu brojku na istaknutom mjestu, stoga je korisno postaviti izravno pitanje kada uspoređujete dobavljače. Tri se kemijska sastava značajno razlikuju po ovoj metrici, a razlika se povećava tijekom nekoliko godina svakodnevne uporabe na otvorenom.

Grafikon 2: Tipični vijek trajanja ciklusa punjenja i pražnjenja prema kemijskom sastavu baterije

~750

~1.500

~2,500

NiMH
500–1000 ciklusa

Li-ion
1.000–2.000 ciklusa

LiFePO4
2.000–3.000 ciklusa

Rasponi trajanja ciklusa temeljeni na smjernicama za bateriju koje su objavili Hykoont i UFine Battery.

Čitajući tablicu zajedno s tipičnom dnevnom upotrebom, NiMH baterija koja se mijenja jednom dnevno ima tendenciju da dosegne kraj svog životnog vijeka korisnog ciklusa u roku od jedne do dvije godine rada na otvorenom, što je u skladu sa smjernicama na terenu koje sugeriraju da se vrtna svjetla s NiMH pogonom često mijenjaju jednom godišnje u zahtjevnim klimatskim uvjetima. Litij-ionska baterija u rasponu od 1.000 do 2.000 ciklusa općenito pokriva dvije do četiri godine svakodnevne upotrebe prije nego što pad kapaciteta postane primjetan, dok LiFePO4 baterije u rasponu od 2.000 do 3.000 ciklusa mogu realno podržati tri do pet ili više godina dnevnih ciklusa punjenja, zbog čega komercijalni programi festoon rasvjete s visokim troškovima zamjene sve više navode LiFePO4 iako jedinični trošak je veći. Osim broja ciklusa, praktična razlika koju kupci primjećuju na licu mjesta je pouzdanost pri hladnom vremenu: NiMH i standardne litij-ionske ćelije gube kapacitet i mogu se ponašati nepredvidivo ispod nule, dok se LiFePO4 češće navodi kao održava stabilan učinak tijekom veće sezonske promjene temperature. Za ugostiteljske i komunalne kupce koji procjenjuju ukupne troškove programa rasvjete, a ne samo jediničnu cijenu, skromna premija po jedinici za LiFePO4 baterije može smanjiti učestalost zamjene dovoljno da snizi efektivni godišnji trošak instalacije, posebno za teško dostupna mjesta ugradnje kao što su visoke pergole ili gradski rasvjetni stupovi gdje zamjena baterija nosi stvarne troškove rada.

Usporedba kemije baterije za vanjske primjene solarnih žica.
Kemija Tipični životni ciklus Ponašanje pri hladnom vremenu Tipična razina proizvoda
NiMH 500–1000 ciklusa Slabiji ispod ledišta Ulaz u srednju razinu
Litij-ionski 1.000–2.000 ciklusa Umjereno, potrebno je toplinsko oblikovanje Srednji do viši sloj
LiFePO4 2.000–3.000 ciklusa Stabilan u širokom rasponu Komercijalni / četiri sezone

Ključni zaključak: Kemijski sastav baterije, a ne samo veličina panela, obično je odlučujući čimbenik u tome koliko godina radi program solarnog svjetla prije nego što je potrebna zamjena komponente.

Rast globalnog tržišta i trendovi u industriji za solarna svjetla

Istraživanje tržišta treće strane dosljedno ukazuje na istu usmjerenu priču: rasvjeta na solarni pogon raste brže od šire kategorije dekorativne rasvjete unutar koje se nalazi, a kupci koji grade višegodišnju strategiju nabave imaju koristi od razumijevanja tog trenda, a ne od jedne brojke. Prema izvješću o tržištu solarnih svjetiljki koje je objavio 360iIstraživanje, globalno tržište solarnih svjetiljki procijenjeno je na približno 3,78 milijardi dolara u 2025 , očekuje se da će dosegnuti otprilike 4,14 milijarde dolara u 2026 , a predviđa se da će rasti ukupnom godišnjom stopom rasta od oko 12,16% , dosežući blizu 8,45 milijardi dolara do 2032 . Ta stopa rasta nadmašuje širu kategoriju žičanih svjetiljki, koju zasebno izvješće Duboki uvid u tržištea procjenjuje na približno 1,15 milijardi USD u 2024., a raste na otprilike 1,68 milijardi USD do 2030. pri CAGR-u bližem 6,6%, što sugerira da varijante na solarni pogon stalno dobivaju udio u ukupnoj potražnji za žičanim svjetlima, a ne jednostavno rastu uz nju.

Analiza trendova koju je objavio Accio, oslanjajući se na ponašanje pretraživanja i tržišna izvješća, dodaje koristan kontekst: očekuje se da će šira potražnja za solarnom rasvjetom premašiti 15 milijardi dolara do 2030., s pametnim značajkama i IoT povezivanjem koji se navode kao nova poluga rasta, a interes pretraživanja za solarne svjetiljke posebno pokazuje jasne sezonske skokove povezane s razdobljima praznika i događaja na otvorenom, a ne stalnu potražnju tijekom cijele godine. Deep Market Insights također izvještava da Sjeverna Amerika trenutačno prednjači u potražnji za širom kategorijom žičanih svjetiljki, dok je Azija i Pacifik najbrže rastuća regija, što je obrazac koji je u skladu s rastućim ulaganjima u život na otvorenom i kupnjom potaknutom festivalima u toj regiji. Prije dijagrama trendova u nastavku, vrijedno je napomenuti da ove brojke dolaze od različitih istraživačkih tvrtki koje koriste različite definicije opsega, da se konkretno solarna svjetiljke obično tretiraju kao podsegment većeg tržišta svjetiljki ili solarne rasvjete, da se CAGR brojke sastoje godišnje, a ne linearno, da regionalni obrasci potražnje značajno variraju ovisno o klimi i kulturi življenja na otvorenom, te da brojke u izvješću treba čitati kao smjerne signale industrije, a ne kao precizne prognoze za bilo koju pojedinu osobu. opseg narudžbe dobavljača.

Grafikon 3: Globalni trend veličine tržišta solarnih žarulja (milijarde USD)

3,78 milijardi dolara 4,14 milijardi dolara 8,45 milijardi dolara 2025 2026 2032 (proj.)

Izvor: 360iResearch, izvješće o veličini i udjelu tržišta solarnih svjetiljki 2025-2030.

Uzlazni nagib u gornjem grafikonu odražava nekoliko složenih pokretača potražnje, a ne jedan uzrok. Rastuća ulaganja u život na otvorenom među stambenim potrošačima općenito su proširila adresnu bazu za dekorativnu rasvjetu, a unutar te baze, razmatranja održivosti i izbjegnuti troškovi električne energije usmjeravaju sve veći udio kupnje prema opcijama na solarnu energiju. Ugostiteljski operateri koji naknadno opremaju barove na krovovima, bazenske terase i vanjske prostore za objedovanje sve više favoriziraju solarne nizove gdje bi postavljanje kablova bilo ometajuće ili skupo, a općinski kupci koji postavljaju rasvjetu za parkove i šetnice imaju koristi od iste prednosti instalacije bez kabela u velikom broju. za Vanjska solarna žičana svjetla Manufacturer ili dobavljača koji procjenjuju gdje uložiti razvoj proizvoda, razlika između CAGR-a od 12,16% prijavljenog posebno za solarne svjetiljke i približno 6,6% do 8% CAGR-a prijavljenog za svjetiljke općenito je prilično jak signal da će solarne varijante nastaviti preuzimati udio od žičanih ekvivalenata u narednim godinama. Budući da različite istraživačke tvrtke izvješćuju o značajno različitim apsolutnim veličinama tržišta ovisno o tome kako definiraju kategoriju, tablica u nastavku prikazuje nekoliko objavljenih procjena jednu pored druge, umjesto da jednu brojku predstavlja kao konačnu, što kupcima daje jasniju sliku raspona unutar kojeg analitičari rade.

Odabrane procjene veličine tržišta treće strane; brojke se razlikuju ovisno o opsegu istraživanja i samo su usmjerene.
Istraživanje Izvor Segment pokriven Vrijednost bazne godine Predviđena vrijednost / CAGR
360iResearch Solarna žičana svjetla (globalno) 3,78 milijardi dolara (2025) 8,45 milijardi dolara by 2032 / 12.16%
Deep Market Insights Žarulje, sve vrste 1,15 milijardi dolara (2024.) 1,68 milijardi dolara do 2030. / 6,6%
Potvrđena tržišna izvješća Žarulje, sve vrste 2,1 milijarde dolara (2022.) 3,5 milijardi dolara do 2030. / 7,3%

Ključni zaključak: Nezavisne istraživačke tvrtke izvješćuju da solarna žičana svjetla rastu otprilike dvostruko više od CAGR-a šire kategorije žičanih svjetiljki, što ukazuje da solarne varijante dobivaju udio u kategoriji, a ne da samo upravljaju ukupnim rastom tržišta.

Scenariji primjene i kriteriji odabira za vanjsku solarnu svjetiljku

Odabir pravog proizvoda počinje usklađivanjem uređaja s mjestom i načinom na koji će se zapravo koristiti, a to uparivanje izgleda drugačije za stambeni vrt nego za ugostiteljski krov ili gradski park. Tablica u nastavku postavlja tipične scenarije primjene pored kriterija odabira koji najizravnije utječu na to hoće li se dati proizvod dobro ponašati u toj postavci, tako da kupci mogu raditi u dva stupca zajedno umjesto da svjetlinu ili cijenu tretiraju kao jedine varijable.

Tipični scenariji primjene

  • Stambene terase, pergole i vrtne rešetke
  • Restorani, hoteli i krovne terase barova
  • Instalacije za iznajmljivanje vjenčanja i događanja
  • Gradski parkovi, trgovi i pješačke staze
  • Kampovi, parkovi za kamp prikolice i rekreacijska mjesta izvan mreže

Ključni kriteriji odabira

  • Prosječni dnevni broj sati sunčeve svjetlosti na mjestu postavljanja
  • Duljina i pad napona na dugim rasponima kabela
  • IP ocjena koja odgovara lokalnoj klimi
  • Kemijski sastav baterije prilagođen zimskim radnim temperaturama
  • Zamjenjivi dizajn u odnosu na zatvoreni dizajn žarulje za održavanje

Dostupnost sunčeve svjetlosti je kriterij za kupce koji su najčešće pothranjeni. Mjesto s dosljednim, neometanim suncem najmanje četiri do šest sati dnevno podržava većinu tehnologija panela, ali djelomično zasjenjeno dvorište ili mjesto s kratkim zimskim trajanjem dana ima koristi od specificiranja monokristalne ploče i baterije većeg kapaciteta kao kompenzaciju. Duljina niza je bitna jer duži LED nizovi vuku više struje preko istog vodiča, a komercijalni festoon proizvodi dizajnirani za 30 do 50 metara obično koriste deblju žicu i, u nekim slučajevima, pojačivač srednje linije ili sekundarnu ploču za održavanje dosljedne svjetline od kraja do kraja, pojedinosti o kojoj vrijedi pitati izravno za velike instalacije. Zamjenjivost žarulja praktično je razmatranje pri održavanju: zapečaćeni nizovi obično su jeftiniji unaprijed, ali zahtijevaju potpunu zamjenu kada se dio pokvari, dok proizvodi u stilu festona sa žaruljama koje se uvijaju omogućuju osoblju ustanove da zamijeni pojedinačne žarulje, što smanjuje dugoročne troškove održavanja za velike ugostiteljske ili gradske objekte.

Ključni zaključak: Sati sunčeve svjetlosti na stvarnom mjestu postavljanja, a ne glavni izlazni lumen, jedini su čimbenik koji će najvjerojatnije odrediti hoće li solarno svjetlo raditi dosljedno tijekom cijele sezone.

Detaljna usporedba: Solarna žičana svjetla u odnosu na tradicionalna električna žičana svjetla

Kupci se često pitaju jesu li solarne svjetiljke samo jednaka zamjena za rasvjetu koja se napaja iz mreže ili služe za stvarno različite slučajeve upotrebe. U praksi, odgovor ovisi o specifičnom faktoru koji se uspoređuje, a tablica u nastavku postavlja dvije opcije jednu pored druge preko dimenzija koje najčešće odlučuju o izboru nabave.

Faktor po faktor usporedba vanjske rasvjete na solarni pogon i vanjske rasvjete spojene na mrežu.
Faktor Žaruljice na solarni pogon Električna žičana svjetla spojena na mrežu
Izvor napajanja Punjiva baterija na ploči Mrežna struja preko utičnice ili ožičenja
Instalacija Nema kabliranja; postavljanje ploče je važno Zahtijeva pristup utičnici ili fiksno ožičenje
Izloženost tekućim troškovima Nakon instalacije nema mjerenja električne energije Povećava dozirano opterećenje s intenzivnom noćnom upotrebom
Ovisnost o vremenu Izlaz punjenja varira ovisno o dnevnoj sunčevoj svjetlosti Radi dosljedno bez obzira na dnevno svjetlo
Tipično najbolje odgovara Instalacije na daljinu, sezonske ili izvan mreže Stalna mjesta u blizini postojećeg napajanja s intenzivnom uporabom

Jedna tehnologija koju obje opcije dijele je sama LED žarulja, a vrijedi razumjeti zašto su LED diode postale zadane čak i za žičane svjetiljke prije daljnje usporedbe solarnih i električnih. LED komponente troše dramatično manje energije od žarulja sa žarnom niti koje su zamijenile u široj industriji rasvjete, što je važno za solarne proizvode jer izravno smanjuje koliko je kapaciteta baterije potrebno za održavanje noćnog osvjetljenja, a važno je i za proizvode spojene na mrežu jer snižava izmjerenu cijenu električne energije za pokretanje dugih instalacija s vijencem noću. Grafikon u nastavku izolira taj pojedinačni, dobro dokumentirani dobitak učinkovitosti prije nego što se nastavi rasprava o usporedbi.

Grafikon 4: LED ušteda energije u odnosu na žarulje sa žarnom niti

75% manje potrošene energije

Izvor: Podaci o učinkovitosti LED dioda Ministarstva energetike SAD-a, citirani u analizi industrije žičanih svjetala Verified Market Reports.

Otprilike 75% smanjenja potrošnje energije, kako je izvijestilo Ministarstvo energetike SAD-a i navedeno u analizi tržišta žičanih svjetiljki Verified Market Reports, dovoljno je velik jaz da preoblikuje obje strane gornje tablice usporedbe. Za viseću rasvjetu spojenu na mrežu, to znači da se nedostatak mjerenih troškova u odnosu na solarnu energiju znatno smanjio u usporedbi s erom žarulja, budući da moderne LED rasvjetne trake troše daleko manje struje od starije tehnologije žarulja. Za žice koje se napajaju solarnom energijom, isti dobitak učinkovitosti je ono što male panele male snage i kompaktne baterije čini uopće održivima, budući da bi opterećenje ekvivalentno žarulji sa žarnom niti zahtijevalo panel i bateriju daleko prevelike da bi bile praktične u obliku vrtnog kolca ili visećeg kabela. U praksi to znači da se odluka između solarne i mrežne rasvjete danas svodi manje na sirovu energetsku učinkovitost, budući da oba formata sada obično koriste LED diode, a više na logistiku instalacije, dostupnost sunčeve svjetlosti na mjestu i na to kako kupac želi upravljati dugoročnim tekućim troškovima i kabelskom infrastrukturom. Mjesta s postojećom vanjskom električnom infrastrukturom i vrlo intenzivnim noćnim korištenjem, kao što je trajno postavljeno hotelsko dvorište, mogu i dalje favorizirati sustave festona spojene na mrežu radi dosljednosti, dok mjesta bez prikladnog pristupa struji, sezonskih instalacija ili mjesta gdje je kopanje kabela nepraktično ili skupo sve više favoriziraju solarnu energiju.

Ključni zaključak: Budući da i solarna i mrežna svjetiljka sada obično koriste istu učinkovitu tehnologiju LED žarulja, praktični izbor između njih obično se svodi na pristup instalaciji i dostupnost sunčeve svjetlosti, a ne samo na energetsku učinkovitost.

IP ocjena, otpornost na vremenske uvjete i standardi trajnosti koje treba provjeriti

Budući da su solarne žarulje, po definiciji, trajno izložene vanjskom okruženju, ocjena zaštite od prodora (IP) otisnuta na ploči, kućištu baterije i konektorima jedan je od najpouzdanijih pokazatelja trajnosti koje kupac može provjeriti prije narudžbe. Ocjena koristi dvije znamenke: prva označava zaštitu od čvrstih čestica kao što je prašina, na ljestvici od 0 do 6, a druga označava zaštitu od vode, na ljestvici od 0 do 9, tako da viša druga znamenka posebno odražava bolju otpornost na kišu, prskanje ili uranjanje. Kartice u nastavku sažimaju ocjene koje se najčešće viđaju na vanjskim svjetlosnim komponentama i uvjete za koje je svaka od njih realno prikladna.

IP44

Zaštićen od prskanja vode iz bilo kojeg smjera; prikladno za natkrivene terase i zaštićena mjesta za montažu, manje prikladno za potpuno otvoreno izlaganje.

IP65

Potpuno nepropusno za prašinu i zaštićeno od mlaza vode pod niskim pritiskom; uobičajena osnova za LED žice koje se koriste u otvorenim vrtovima i terasama.

IP67

Otporan na prašinu i zaštićen od privremenog potapanja do jednog metra; prikladan za svjetiljke izložene jakoj kiši ili poplavama na razini tla.

IP68

Otporan na prašinu i zaštićen od kontinuiranog uranjanja većeg od jednog metra; tipično specificirano za komercijalna mjesta uz obalu, bazene ili potpuno nezaštićena.

IP ocjena sama po sebi ne opisuje u potpunosti izdržljivost, a kupci koji ocjenjuju proizvođača također bi trebali pitati o materijalu omotača kabela i dizajnu konektora. UV-stabilizirani PVC ili gumeni plašt otporan je na pucanje i promjenu boje uslijed dugotrajnog izlaganja suncu daleko bolje od netretirane plastike, što je uobičajena točka kvara na jeftinijim proizvodima nakon jednog ljeta kontinuirane upotrebe na otvorenom. Konektorski spojevi između segmenata žice trebaju uključivati ​​gumenu brtvu ili prelivenu brtvu, a ne jednostavnu plastičnu kopču, budući da su spojevi tipično mjesto gdje voda počinje upadati u festoon sustav. Kućišta ploča i baterija obično su oblikovana od ABS-a ili polikarbonata, pri čemu oba nude razumnu otpornost na UV zračenje i udarce, a hardver od nehrđajućeg čelika ili pocinčanog čelika otporan je na koroziju daleko dulje od neobloženih čeličnih nosača ili nosača u obalnim instalacijama ili instalacijama s visokom vlagom.

Ključni zaključak: Ocjena IP65 općenito je odgovarajuća osnova za korištenje u zaštićenom vrtu i na terasi, dok potpuno izložene komercijalne instalacije ili instalacije uz vodu jamče komponente s ocjenom IP67 ili IP68.

Nabavka od proizvođača vanjskih solarnih žarulja: OEM i ODM razmatranja

Za distributere, timove za ugostiteljsku nabavu i uvoznike koji grade program rasvjete privatne robne marke ili rasuti, odabir Vanjska solarna žičana svjetla Manufacturer uključuje drugačiji skup pitanja od kupnje gotovog maloprodajnog proizvoda. Osim vrste ploče, kemije baterije i IP ocjene koja je već spomenuta, vrijedi pitati dobavljača o sljedivosti komponenti, uključujući odakle potječu LED čipovi i baterije, budući da je nedosljedan izvor komponenti između proizvodnih ciklusa čest uzrok varijacija kvalitete koje se pojavljuju tek nakon što je proizvod bio na terenu jednu sezonu. Također je vrijedno razumjeti nudi li tvornica OEM proizvodnju, izgradnju dizajna koji kupac već posjeduje ili ODM razvoj, prilagodbu ili prilagodbu postojeće linije proizvoda robnoj marki i specifikaciji kupca, budući da ta dva puta nose različito vrijeme isporuke i implikacije unosa dizajna. Sposobnost internog testiranja, kao što je ubrzano ispitivanje izloženosti vremenskim uvjetima ili testiranje ciklusa baterije prije nego što se dizajn otpremi u proizvodnju, još je jedna razlika o kojoj se vrijedi izravno raspitati, zajedno s time može li dobavljač podržati pakiranje privatne robne marke i dokumentaciju za vlastiti maloprodajni ili ugovorni kanal kupca.

Ningbo Hengboyi Lamp Co., Ltd., nekadašnja tvornica autodijelova Yuyao Hengli, jedan je primjer proizvođača koji opslužuje ovaj dio tržišta kao dobavljač OEM komercijalne vanjske rasvjete i ODM tvornica dekorativne vanjske komercijalne rasvjete. Osnovana 2003. godine i sa sjedištem u gradu Yuyao, provincija Zhejiang — području poznatom u kineskom proizvodnom sektoru kao "rodni grad plastike" — tvrtka integrira istraživanje i razvoj, proizvodnju, prodaju i samostalni izvoz pod jednim krovom, s poslovnim djelokrugom koji obuhvaća rasvjetna tijela, dodatke za rasvjetu, elektroničke proizvode i srodne brizgane, gumene i hardverske komponente. Njegova proizvodna baza uključuje opremu za obradu, proizvodnju i testiranje koja podržava preciznu proizvodnju plastičnih proizvoda uz elektroničku montažu, što je kombinacija mogućnosti koje proizvod sa solarnim žičanim svjetlom, obuhvaćajući kućišta lijevana injekcijom, sklopove tiskanih krugova i integraciju baterija, obično zahtijeva od jednog dobavljača. Tvrtka je izgradila dugoročne odnose s domaćim i međunarodnim kupcima rasvjete oko svoje navedene operativne filozofije kvalitete prije svega, integriteta prije svega, znanstvenog upravljanja i pragmatične inovacije, te se pozicionira kao ovlašteni dobavljač za proizvođače rasvjete koji nabavljaju i komponente rasvjetnih tijela i gotove proizvode za dekorativnu rasvjetu.

Prilikom ocjenjivanja bilo kojeg proizvođača u ovoj kategoriji, kupcima je dobro da zatraže uzorke jedinica za testiranje u stvarnom svijetu na predviđenom mjestu instaliranja ili u usporedivoj klimi prije nego što se obvežu na skupnu narudžbu, budući da se laboratorijski ocijenjene specifikacije za učinkovitost panela, IP ocjenu i vijek trajanja baterije nesavršeno prevode u performanse na terenu ovisno o lokalnom kutu sunca, vlažnosti i temperaturnim promjenama. Izravno pitati dobavljača kako se njihova linija proizvoda razlikuje po cjenovnim razinama - konkretno koje razine koriste monokristalne naspram polikristalnih ploča i koja je kemija baterija standardna a ne opcijska - obično je najbrži način za usklađivanje skupne narudžbe sa stvarnim zahtjevima izvedbe projekta umjesto oslanjanja na općenite marketinške opise.

Ključni zaključak: B2B kupci dobivaju najkorisniju usporedbu među proizvođačima postavljanjem specifičnih pitanja na razini komponenti — tehnologija panela, kemija baterija, IP ocjena i mogućnost testiranja — umjesto da uspoređuju dobavljače samo na temelju općenitih opisa proizvoda.

Vodič za održavanje i njegu vanjskih solarnih žarulja

Solarne svjetiljke zahtijevaju manje tekućeg održavanja od žičanih ekvivalenata, ali mala količina rutinske njege značajno produljuje performanse punjenja i ukupni životni vijek uređaja. Koraci u nastavku primjenjuju se široko na stambene, ugostiteljske i komunalne objekte, uz razumijevanje da komercijalna mjesta s većim prometom imaju koristi od strožeg pridržavanja ovog rasporeda nego stambeni vrt koji se rijetko koristi.

  1. Postavite ploču za maksimalnu dnevnu izloženost suncu, općenito okrenutu prema ekvatoru za hemisferu instalacije i izbjegavajte montažu ispod prevjesa, tendi ili gustih krošnji drveća.
  2. Obrišite površinu ploče svaka četiri do šest tjedana kako biste uklonili prašinu, pelud ili krhotine, budući da čak i tanak sloj naslage mjerljivo smanjuje količinu sunčeve svjetlosti koja dopire do ćelije.
  3. Provjerite prekidač za uključivanje/isključivanje i postavku načina rada ako žica ne uspije osvijetliti, budući da mnogi problemi s poljem dolaze do toga da je jedinica ostavljena u isključenom položaju ili postavci načina rada, a ne stvarnom kvaru komponente.
  4. Pregledajte omotače kabela i spojeve konektora na početku i na kraju svake vanjske sezone na pukotine, promjenu boje ili labave brtve, zamijenite oštećene dijelove prije nego što dopuste prodor vode.
  5. U regijama s dugotrajnim zimama ispod nule, slijedite upute proizvođača o tome treba li odspojiti ili unijeti bateriju u kuću, jer dugotrajna ekstremna hladnoća može ubrzati gubitak kapaciteta u NiMH i standardnim litij-ionskim ćelijama.
  6. Planirajte zamjenu baterije prema rasporedu koji implicira njezina kemija - otprilike jedna do dvije godine za NiMH, dvije do četiri godine za litij-ionske i tri do pet ili više godina za LiFePO4 - umjesto da čekate potpuni kvar, jer baterija koja se bliži kraju vijeka često uzrokuje postupno skraćivanje noćnog vremena rada prije nego što se potpuno prestane puniti.
  7. Izbjegavajte montiranje ploče u blizini umjetne sigurnosne ili ulične rasvjete koja bi mogla ometati senzor svjetla od sumraka do zore, što može uzrokovati da žica ostane isključena ili da se uključi kasnije od očekivanog.
  8. Za sezonske instalacije, poput rasvjete za događaje ili blagdanskih izložbi, namotajte i pohranite uže u zatvorenom prostoru izvan sezone, umjesto da ga ostavite izloženog tijekom cijele godine, što smanjuje kumulativno izlaganje UV zračenju i vremenskim prilikama na ovojnici.

Ključni zaključak: Većina problema s performansama solarne strune svjetiljke na terenu dolazi do postavljanja panela, nakupljanja prašine ili baterije koja je dosegla kraj svog nominalnog vijeka trajanja, a sve se to može spriječiti jednostavnom rutinom sezonskog održavanja.

Često postavljana pitanja

P1: Koliko sati izravne sunčeve svjetlosti treba vanjskim solarnim svjetlima za potpuno punjenje?

Većina vanjskih solarnih svjetiljki dizajnirana je za postizanje upotrebljivog punjenja tijekom noći s otprilike četiri do osam sati izravne, nesmetane sunčeve svjetlosti, iako točna brojka ovisi o vrsti ploče, kapacitetu baterije i broju LED dioda na niti. Monokristalne ploče općenito postižu potpuno punjenje brže od polikristalnih ili tankoslojnih ploča iste veličine, što je najvažnije za mjesta s kraćim zimskim dnevnim satima.

P2: Mogu li vanjske solarne svjetiljke raditi u oblačnim klimama ili klimama s malo sunčeve svjetlosti?

Solarna žičana svjetla i dalje mogu funkcionirati u oblačnim klimatskim uvjetima, ali izvedba uvelike ovisi o učinkovitosti panela i kapacitetu baterije, budući da difuzna svjetlost kroz oblačni pokrivač proizvodi značajno manje naboja od izravnog sunca. Kupci u stalno oblačnim regijama ili regijama s kratkim dnevnim svjetlom trebali bi dati prednost monokristalnim panelima i baterijama većeg kapaciteta te razmisliti o postavljanju panela na najotvorenije, neometano dostupno mjesto čak i ako to znači odvajanje panela od same LED žice.

P3: Koji je tipični životni vijek baterije u solarnim svjetiljkama prije nego što je potrebna zamjena?

Vijek trajanja baterije ovisi o kemiji: NiMH baterije obično traju jednu do dvije godine dnevnog rada na otvorenom, litij-ionske baterije obično traju dvije do četiri godine, a LiFePO4 baterije mogu realno izdržati tri do pet godina ili više, na temelju objavljenih usporedbi ciklusa i životnog vijeka u tri kemije. Postupno kraće noćno vrijeme rada obično je prvi znak da se baterija približava kraju svog vijeka trajanja.

P4: Što B2B kupci trebaju pitati proizvođača vanjskih solarnih svjetiljki prije slanja masovne ili OEM narudžbe?

Kupci bi se trebali raspitati koja je tehnologija solarnih panela i kemija baterije standardna za određenu proizvodnu liniju koja se navodi, koja se IP ocjena odnosi na ploču, kućište baterije i priključke kabela, podržava li tvornica OEM ili ODM razvoj i pakiranje pod privatnom oznakom te jesu li uzorci dostupni za testiranje na licu mjesta prije nego što se potvrdi skupna narudžba. Odgovori na razini komponenti na ova pitanja općenito su korisniji za usporedbu dobavljača od općih marketinških opisa.